bygfoot 0.9.1 - en to ro translation catalogue (526 entries)

en: 
    Goals/Game %.1f Save %% %.1f
ro: 
    Goluri/Joc %.1f Salvări %% %.1f

en: 
    Goals/Game %.1f Shot %% %.1f
ro: 
    Goluri/Joc %.1f Şut %% %.1f

en: 
    If you feel you've found out something about the game that has to be shared, you can add it to the Bygfoot Wiki:
ro: 
    Dacă găsiţi ceva interesant despre joc despre care ar trebui să ştie mai mulţi puteţi să îl adaugaţi în wiki Bygfoot:

en:  &amp; Daughters
ro:  &amp; Fiicele

en:  &amp; Sons
ro:  &amp; Fiii

en:  (NOTE: If you don't, the game is over for you.)
ro:  (NOTĂ: dacă nu alegeţi, jocul va lua sfârşit.)

en:  -- First
ro:  -- Tur

en:  -- Replay matches
ro:  -- Reluare meciuri

en:  -- Second leg
ro:  -- Retur

en:  Autosave files
ro:  Autosalvează fişierele

en:  Bank
ro:  Bancă

en:  Chemicals
ro:  Chemicale

en:  Communications
ro:  Comunicări

en:  Company
ro:  Companie

en:  Energy
ro:  Energie

en:  Financial
ro:  Financiară

en:  Fortunately he's got a cousin who can help your team out.
ro:  Din fericire are un văr care vă poate ajuta la echipă.

en:  Group
ro:  Grup

en:  Holdings
ro:  Asigurări

en:  Industries
ro:  Industrii

en:  Labs
ro:  Laboratoarele

en:  Petroleum
ro:  Petrolul

en:  Products
ro:  Produse

en:  Restaurants
ro:  Restaurante

en:  Round
ro:  Runda

en:  Scientific
ro:  Ştiinţi

en:  Season
ro:  Sezon

en:  Software
ro: n  Softw

en:  Systems
ro:  Sisteme

en:  Technolog
ro:  Tehnologii

en:  Telecommunications
ro:  Telecomunicaţii

en:  Week
ro:  Săptăm�

en:  less
ro:  puţin

en:  months
ro: luni

en:  more
ro:  mult

en:  seats
ro: locuri

en: %.1f months / %s
ro: %.1f luni / %s

en: %s (expected recovery in %d weeks)
ro: %s (revenire prognozată în %d săptămâni)

en: %s Group %d
ro: %s Grup %d

en: %s accepts your offer.
ro: %s a acceptat oferta dumneavoastră.

en: %s couldn't afford to buy %s or his roster was full.
ro: %s nu vă permiteţi să cumpăraţi pe %s.

en: %s fires you because of financial mismanagement.
    You find a new job with %s in the %s.
ro: %s v-a concediat datorită managementului defectuos al finanţelor.
    Aţi găsit de lucru la %s în %s.

en: %s fires you because of unsuccessfulness.
    You find a new job with %s in the %s.
ro: %s v-a concediat datorită insucceselor.
    Aţi găsit de lucru la %s în %s.

en: %s has been added to the transfer list for %d weeks.
ro: %s a fost adăugat pe lista de transferuri pentru %d săptămâni.

en: %s has left your team because his contract expired.
ro: %s a părăsit echipa pentru că i-a expirat contractul.

en: %s of %s has rejected your offer (%s / %s). He wasn't satisfied with the wage you offered.
ro: %s de la %s v-a refuzat oferta (%s / %s). Nu a fost mulţumit de salariul care i l-aţi oferit.

en: %s offer you a job in the %s.
    You accept the challenge and leave %s.
ro: %s va făcut o ofertă pentru a lucru cu %s 
    Acceptaţi oferta şi să părăsiţi %s.

en: %s rejects your offer and won't negotiate with you anymore. You should sell him before his contract expires (he'll simply leave your team otherwise).
ro: %s respinge oferta dumneavoastră şi nu va mai negocia un alt contract. Ar trebui să îl vindeţi înainte să îi expire contractul (aftfel el va echipa de la echipă).

en: %s rejects your offer. You may still make %d offers.
ro: %s va refuzat oferta. Mai puteţi face %d oferte.

en: %s will shoot penalties and free kicks when he plays.
ro: %s va executa penaltyurile şi loviturile libere când joacă.

en: %s would like to buy %s. They offer %s for him, which is %s than the player's value. Do you accept?
ro: %s doreşte să cumpere pe %s. Oferă %s pe el, care este cu %s decât valoarea jucătorului. Acceptaţi?

en: %s's contract expires in %.1f years.
ro: Contractul lui %s va expira în %.1f ani.

en: %s's injury was so severe that he can't play football on a professional level anymore. He leaves your team.
ro: Accidentarea lui %s a fost aşa dură încât nu mai poate juca fotbal la nivel profesionist niciodată. Va părăsi echipa.

en: %s: %d (no limit)
ro: %s: %d (fără limită)

en: %s: %d wee
ro: %s: %d săptămâni

en: 1 year
ro: 1 an

en: 2 years
ro: 2 ani

en: 3 years
ro: 3 ani

en: 4 years
ro: 4 ani

en: <span background='%s' foreground='%s'>%s (A) </span>
ro: <span foreground='%s' foreground='%s'>%s (A) </span>

en: <span background='%s'>There was a fire
    in the stadium.</span>
ro: <span background='%s'>A fost un incendiu
    pe stadion.</span>

en: <span background='%s'>There were riots
    in the stadium.</span>
ro: <span background='%s'>Au fost manifeste
    pe stadion.</span>

en: <span background='%s'>There were technical problems
    in the stadium.</span>
ro: <span background='%s'>Au fost probleme tehnice
    pe stadion.</span>

en: <span foreground='%s' background='%s'>Week %d Round %d</span>
ro: <span foreground='%s' background='%s'>Săptămâna %d Runda %d</span>

en: ALL OUT ATTACK
ro: TOŢI ÎN ATAC

en: ALL OUT DEFEND
ro: TOŢI ÎN APĂRARE

en: ATTACK
ro: ATAC

en: About
ro: Despre

en: Accept
ro: Acceptă

en: Accept?
ro: Acceptă?

en: Add user
ro: Adaugă utilizator

en: Age
ro: Vârsta

en: Age
ro: Vârsta

en: All Files
ro: Toate fişierele

en: All Out Attack
ro: Toţi în atac

en: All Out Defend
ro: Toţi în apărare

en: Any
ro: Oricare

en: At least one user didn't take his turn this week. Continue?
ro: Cel puţin un utilizator nu a trecut tura în această săptămână. Continuaţi?

en: At the Bygfoot forums you can report bugs, ask for help and discuss the game (you don't have to register):
ro: Pe forumurile Bygfoot se pot raporta buguri, cere ajutor şi să se discute despre joc (nu trebuie să vă înregistraţi):

en: Attack
ro: Atac

en: Attendance
ro: Spectatori

en: Attribute
ro: Atribut

en: Automatic substitutions
ro: Schimbări automate

en: Autosave
ro: Autosalvare

en: Autosave interval
ro: Intervalul de autosalvare

en: Av. skills
ro: Abilităţi medii:

en: Av.Sk.
ro: Ab.Me.

en: Available teams
ro: Echipele disponibile

en: ms | Aver
ro[0]: Mediu

en: Average attendance
ro: Media de spectatori

en: Average attendance %
ro: Media de spectatori %

en: Average sk
ro: Abilităţi medii

en: Average skill:
ro: Abilităţi medii:

en: Away
ro: Deplasare

en: BALANCED
ro: ECHILIBRAT

en: Back to main menu (Esc)
ro: Înapoi la meniul principal (Esc)

en: Bad
ro: Rău

en: Balance
ro: Echilibrat

en: Balanced
ro: Echilibrat

en: Banned
ro: Sancţionat

en: Begin a new week (Space)
ro: Începeţi o săptămână nouă (Space)

en: Best
ro: Foarte bun

en: Best defensive teams
ro: Cele mai defensive echipe

en: Best goal scorers
ro: Cei mai buni marcatori

en: Best goalkeepers
ro: Cei mai buni portari

en: Best offensive teams
ro: Cele mai ofensive echipe

en: Bi-weekly balance
ro: Balanţul bi săptămânal

en: Boost
ro: Forţează

en: Boost ON is disabled in this country definition.
ro: Forţarea este deatactivată în definiţia ţărilor.

en: Boost changed to %s.
ro: Forţarea schimbată la %s.

en: Broken ankle
ro: Gleznă ruptă

en: Broken arm
ro: Braţ rupt

en: Broken leg
ro: Picior rupt

en: Broken rib
ro: Braţ rupt

en: Broken shoulder
ro: Umăr rupt

en: Browse players
ro: Vizualizaţi jucătorii

en: Browse teams
ro: Vezi echip

en: Bygfoot Save Files
ro: Fişierele cu salvări ale Bygfoot

en: Bygfoot debug window. If you got here by accident, CLOSE IMMEDIATELY (otherwise your CPU will be destroyed by overheating).
ro: Fereastra Bygfoot pentru debug. Dacă aţi ajuns aici din greşeală, ÎNCHIDEŢI-O IMEDIAT (altfel procesorul va fi distrus prin supraîncălzire).

en: Bygfoot is a very intuitive and simple game, so there isn't a full-grown documentation. However, if you have trouble, there are a few places to go.
ro: Bygfoot este un joc foarte intuitiv şi simplu, momentan nu este disponibilă documentaţia. Totuşi, dacă aveţi probleme, sunt câteva locuri unde aţi putea merge.

en: CPos
ro: PosC

en: CPos
ro: PosC

en: CSk
ro: AbilC

en: CSkill
ro: Abilitate

en: Capacity (seats)
ro: Capacitate (locuri)

en: Cards
ro: Cartonaşe

en: Career val
ro: Valoarea carierei

en: Change commentary verbosity. The higher this value the more events you can see.
ro: Schimbaţi nivelul de comentarii. O valoare mai mare pentru a vedea mai multe evenimente

en: Change live game speed. The lower the value the faster the live game.
ro: Schimbaţi viteza meciului în direct. O valoare mai mică va face meciul mai rapid.

en: Choose country
ro: Alegeţi ţara

en: Choose file
ro: Alegeţi fişier

en: Click on a user to remove him from the game.
ro: Selectaţi un utilizator pentru a îl scoate din joc.

en: Click on a user to remove him.
ro: Selectaţi un utilizator pentru a îl scoate.

en: Commentary
ro: Comentariul

en: Company
ro: Companie

en: Compensati
ro: Compensări

en: Compressing savegame...
ro: Se compresează salvarea jocului...

en: Concussion
ro: Contuzie

en: Confirm quit when not saved
ro: Confirmp ieşirea când nu este salvat

en: Confirm removing youths
ro: Confirmă ştergerea tinerilor

en: Confirm when unfit
ro: Confirmă când nu este în formă

en: Constants file
ro: Fişierul cu constante

en: Contract / Money
ro: Contract / Bani

en: Contract length
    (Months)
ro: Durata contractului
    (Luni)

en: Contract offer
ro: Ofertă de contract

en: Contracts are disabled in this country definition.
ro: Contractele sunt dezactivate în definţia ţărilor.

en: Contributors
ro: Contribuit

en: Costs
ro: Costuri

en: Couldn't find pixmap file: %s
ro: Nu s-a putut găsi fişierul imagine: %s

en: Cup champi
ro: Cupa campionilor

en: Current capacity
ro: Capacitatea curentă

en: Current league
ro: Liga curen

en: Current position
ro: Poziţia curentă

en: Current safety
ro: Siguranţa curentă

en: Current sk
ro: Abilitatea curentă

en: DEFEND
ro: Apărare

en: Debt (repay in %d weeks)
ro: Debit (de plătit în %d săptămâni)

en: Decide later
ro: Decide mai târziu

en: Defend
ro: Apărare

en: Defenders
ro: Fundaşi

en: Didn't find file 'bygfoot_help'.
ro: Nu s-a găsit fişierul 'bygfoot_help'.

en: Do you really want to kick the poor boy out of your academy?
ro: Sunteţi sigur că vreţi să daţi afară pe tânărul jucător de la academie ?

en: Don't load definitions
ro: Nu încărca definiţiile.

en: Don't load team definitions at all
ro: Nu încărca deloc definiţiile.

en: Done.
ro: Făcut.

en: Drawing credit
ro: Creditul de împrumut

en: Dw
ro: Eg

en: Dw
ro: Eg

en: Dw %d : %d
ro: Eg %d : %d

en: Enter a structure. The digits must sum up to 10.
ro: Introduceţi o structură. Aceste cifre trebuie să fie până la 10.

en: Enter custom structure
ro: Introduceţi o structură custom

en: Erm...
ro: Hmm...

en: Esc / Return / Space
ro: ESC / Întoarce-te / Spaţiu

en: Estimated talent
ro: Talentul estimat

en: Event
ro: Eveniment

en: Expected duration
ro: Durata estimată

en: Expenses
ro: Cheltuieli

en: F_igures
ro: F_iguri

en: Fee
ro: Preţ

en: File containing settings which determine a lot of aspects of the game behaviour. DON'T CHANGE THIS UNLESS YOU REALLY KNOW WHAT YOU ARE DOING.
ro: Fişierul care conţine setările şi care determină foarte multe aspecte ale comportamentului jocului. NU ÎL MODIFICAŢI DECÂT DACĂ ŞTIŢI CE FACEŢI.

en: Final
ro: finala

en: Finances are disabled in this country definition.
ro: Finanţele sunt dezactivate în definirea ţării.

en: Fire
ro: Concediaţi

en: First value: average current skill of the first 11 players. Second value: average skill of all players.
ro: Prima valoare reprezintă media curentelor abilităţi ale primilor 11 jucători. a doua valoare reprezintă media abilităţilor tuturor jucătorilor.

en: Fit
ro: Stare

en: Fitness
ro: Condiţie fizică

en: Fitness
ro: Condiţie fizică

en: Fixtures (competitions)
ro: Programări (competiţii)

en: Fixtures (week)
ro: Meciuri programate (săptămână)

en: Font name
ro: Numele fontului

en: Font used in treeviews
ro: Fonturile utilizate în vederea arbore

en: Forwards
ro: Atacanţi

en: Fouls
ro: Faulturi

en: Fractured ankle
ro: Gleznă fracturată

en: GA
ro: GÎ

en: GD
ro: DG

en: GF
ro: GP

en: Ga
ro: Jo

en: Games
ro: Jocuri

en: Games
ro: Jocuri

en: Games/Goals
ro: Jocuri/Goluri

en: Go/Ga
ro: Go/Jo

en: Goalies
ro: Goluri

en: Goals
ro: Goluri

en: Goals
ro: Goluri

en: Goals (regular)
ro: Goluri (regular)

en: Good
ro: Bun

en: Groin injury
ro: Accidentare la muşchi

en: Hamstring
ro: Tendon

en: Have a look at the transfer list, there's an offer for %s.
ro: Uitaţi-vă pe lista de transferuri, este o ofertă pentru %s.

en: Health
ro: Sănătate

en: Help
ro: Ajutor

en: Home
ro: Acasă

en: How many digits after the comma there are for skill etc.
ro: Câte numere după virgulă sunt pentru abilităţi, etc

en: How many files the autosave uses
ro: Câte fişiere să fie folosite de autosalvare

en: How often the game is saved automatically
ro: Cât de des jocul este salvat automat

en: How often the player list gets refreshed during a live game (in live game minutes)
ro: Cât de des este împrospătată list de jucători în timpul meciului în direct ( minute în meciul în direct)

en: INJ(%d)
ro: ACC(%d)

en: If checked, weeks without user teams playing are calculated automatically (without the user having to press 'New week')
ro: Dacă este marcat, săptămânile când nu joacă echipa sunt calculate automat (utilizatorul nu mai trebuie să dea "Săptămână nouă")

en: If you don't like any of the sponsors, you can go a few weeks without sponsor and wait for new offers.
ro: Dacă nu vă place nici unul dintre sponsori, puteţi merge câteva săptămâni fără sponsor şi să aşteptaţi oferte noi.

en: Improve!
ro: Îmbunătăţeşte!

en: Improvement in progress.
    %d seats and %d%% safety still to be done.
    Expected finish: %d weeks.
ro: Îmbunătăţiri în progres.
    %d locuri şi %d%% de siguranţă mai este de facut.
    Se estimează că se termină în %d săptămâni.

en: Income
ro: Venit

en: Increase
ro: Măreşte

en: Injuries
ro: Accidentări

en: Job offer
ro: Ofertă de lucru

en: Job offers
ro: Oferte de lucru

en: Job offers set to %s.
ro: Oferte de lucru la %s.

en: Journey co
ro: Costurile călătoriei

en: Kick out of academy
ro: Daţi-l afară din academie

en: L
ro: P

en: L
ro: L..

en: L  %d : %d
ro: Î  %d : %d

en: L_oad last save
ro: Î_ncărcaţi ultima salvare

en: Language
ro: Limbă

en: Last %d
ro: Ultimii %d

en: Last save file not found.
ro: Ultimul fişierul salvat nu s-a găsit.

en: Latest results
ro: Ultimele rezultate

en: League
ro: Liga

en: League
ro: Liga

en: League champions
ro: Liga campionilor

en: League stats
ro: Statistici ligă

en: Left click to make an offer. Right click to remove offer.
ro: Click stânga pentru a face o ofertă. Click dreapta pentru a şterge oferta.

en: Left-click: get loan; Right-click: pay back; Middle click: stadium window.
ro: Click stânga: împrumută; Click dreapta: plăteşte împrumut;

en: List 1
ro: Lista 1

en: List 2
ro: Lista 2

en: Live game
ro: Meci în direct

en: Live game set to %s.
ro: Meci în direct la %s.

en: Live game speed factor
ro: Factorul de accelerare la meciurile în direct

en: Live game verbosity
ro: Nivelul comentariilor în meciul în direct

en: Load game
ro: Încarcă

en: Load game (Ctrl - O)
ro: Încărcaţi un joc (Ctrl - O)

en: Load only the player names in the definition files
ro: Încarcă numai numele jucătorilor din fişierele de definiţii

en: Load team definitions
ro: Încarcă definiţiile echipelor

en: Load teams from definition files (note that the official Bygfoot package doesn't contain team definition files, you have to get them from the homepage or via the bygfoot-update script)
ro: Încarcă echipele din fişierul de definiţii (pachetul original Bygfoot nu conţine fişierile de definiţii a ţărilor, trebuie să îl luaţi de pe pagină sau cu ajutorul scriptului de update al bygfoot)

en: Load the last game that was saved or loaded.
ro: Încarcă ultimul joc care a fost încărcat sau salvat.

en: Loading cup: %s
ro: Se încarcă cupa: %s

en: Loading league: %s
ro: Se încarcă liga: %s

en: Loading miscellaneous...
ro: Se încarcă restul...

en: Loading season stats...
ro: Se încarcă statisticile pentru sezon...

en: Loading transfer list...
ro: Se încarcă lista de transferuri...

en: Loading users...
ro: Se încarcă utilizatorii...

en: Loan
ro: Împrumut

en: Make offer
ro: Faceţi o ofertă

en: Manage users
ro: Administrează utilizatorii

en: Maximize main window
ro: Maximizaţi fereastra principală.

en: Midfield
ro: Mijlocaş

en: Midfielders
ro: Mijlocaşi

en: Misc.
ro: Diferite

en: Money
ro: Bani

en: Money
ro: Bani

en: Money (approx.)
ro: Bani (apro

en: Money / week
ro: Bani / săptămână

en: Move to team
ro: Mută la echipă

en: Move to youth academy
ro: Mută la echipa de academia de tineret

en: My league results
ro: Rezultatele din ligă

en: Name
ro: Nume

en: Name
ro: Nume

en: Neutral ground
ro: Stadion neutru

en: New contract
    offers
ro: Ofertă noua
    de contract

en: Next (W)
ro: Următorul (W)

en: Next league/cup (2)
ro: Următoarea ligă/cupă (2)

en: Next user
ro: Următorul utilizator

en: Next week you'll fire him and hire a new one.
ro: Săptămână viitoare îl veţi concedia şi angaja unul nou.

en: No improvements currently in progress.
ro: Nu sunt îmbunătăţiri în progres.

en: No match stored.
ro: Nici un meci memorat.

en: None
ro: Nici unul

en: Numbers...
ro: Numere...

en: Off
ro: Nu

en: Offer new contract
ro: Oferă contract nou

en: Only names
ro: Numai numele

en: Options
ro: Opţiuni

en: Overwrite
ro: Rescrie

en: Overwrite set to %s.
ro: Rescrie setul în %s.

en: PL
ro: MJ

en: Pause when break
ro: Pauză la pauza meciului

en: Pause when injury
ro: Pauză la accidentare

en: Pause when red card
ro: Pauză la cartonaş roşu

en: Payback
ro: Răzbunare

en: Penalties
ro: Penaltyuri

en: Penalty/free kick shooter deselected.
ro: Executant de penaltyuri/lovituri libere deselectat.

en: d. | Phy
ro[0]: Fizic

en: Player accepts new offers
ro: Jucătorul acceptă noua ofertă

en: Player attribute precision
ro: Precizia la atributele jucătorilor

en: Player attributes shown
ro: Arată atributele jucătorilor

en: Player doesn't negotiate anymore
ro: Jucătorul nu mai negociază

en: Player list
ro: Lista de jucători

en: Player lis
ro: Lista de jucători 1

en: Player lis
ro: Lista de jucători 2

en: Player list refresh rate
ro: Rata de împrospătare la lista jucătorilor

en: Playing st
ro: Tip de joc

en: Position
ro: Poziţia

en: Possession
ro: Posesia

en: Prefer messages
ro: Preferă mesajele

en: Preferences
ro: Preferinţe

en: Previous (Q)
ro: Anteriorul (Q)

en: Previous league/cup (1)
ro: Liga/cupa anterioară (1)

en: Previous u
ro: Utilizatorul anterior

en: Prize money
ro: Premiul în bani

en: Pulled mus
ro: Întindere musculară

en: Put on transfer list
ro: Adaugă-l pe lista de transferuri

en: Quarter-fi
ro: Sferturi de finală

en: Quit (Ctrl - Q)
ro: Ieşire (Ctrl - Q)

en: Rank
ro: Rang

en: Rank
ro: Rang

en: Rearrange team
ro: Rearanjează echipa

en: Recruiting preference
ro: Preferinţele de recrutare

en: Reds
ro: Roşii

en: Reject for now
ro: Refuzaţi pentru moment

en: Reload
ro: Reîncarcă

en: Reload the constants file
ro: Reîncarcă fişierul cu constante

en: Remove from transfer list
ro: Ştergeţi-l de pe lista de transferuri

en: Remove user %s from the game?
ro: Scoateţi utilizatorul %s din joc?

en: Reset player list
ro: Resetează lista jucătorilor

en: Reset player list to the formation at the beginning of the live game pause (right click on player list)
ro: Resetaţi lista de informaţii a jucătorului la începutul pauzei jocului în direct (click dreapta pe lista jucătorului)

en: Results
ro: Rezultate

en: Return
ro: Întoarce-te

en: Return / Space
ro: Enter / Spaţiu

en: Right click and left click to change boost state
ro: Click dreapta şi click stânga pentru a schimba starea de forţare.

en: Right click and left click to change your playing style
ro: Click dreapta şi click stânga pentru a schimba stilul de joc.

en: Right-click to set to 0
ro: Click dreapta pentru a seta la 0

en: Safety (%)
ro: Siguranţa (%)

en: Safety improvement too high, reset to highest possible value.
ro: Îmbunătăţirile de siguranţă sunt prea mari, resetează la cea mai mare valoare posibilă.

en: Save %
ro: Salvează %

en: Save game (Ctrl - S)
ro: Salvaţi jocul (Ctrl - S)

en: Save global settings to file
ro: Salvează setările globale într-un fişier

en: Save overwrites
ro: Salvarea rescrie

en: Save user settings to file
ro: Salvează setările utilizatorului într-un fişier

en: Saving miscellaneous...
ro: Se salvează restul...

en: Saving season stats...
ro: Se salvează statisticele sezonului...

en: Saving transfer list...
ro: Se salvează lista de transferuri...

en: Saving users...
ro: Se salvează utilizatorii...

en: Scout
ro: Căutător de talente

en: Sea
ro: Mare

en: Season %d
ro: Sezon %d

en: Season history
ro: Istoricul sesiunii

en: Select font
ro: Selectaţi font

en: Semi-final
ro: Semi-finala

en: Set investment
ro: Setează investiţia

en: Set the percentage of your income you want to devote to your youth academy.
ro: Setaţi precentajul din profit care să îi dedicaţi academiei de tineret.

en: Set to 0 to switch off warning
ro: Setează la 0 pentru a dezactiva avertismentele

en: Shoots penalties
ro: Şutează la penalty

en: Shot %
ro: Şut %

en: Shots
ro: Şuturi

en: Shots
ro: Şuturi

en: Show all leagues in the fixture view
ro: Arată toate ligile în vederea programării meciurilor

en: Show coming matches
ro: Arată meciurile care urmează

en: Show finan
ro: Arată finanţele

en: Show history
ro: Arată istoric

en: Show info
ro: Arată informaţii

en: Show job offers
ro: Arată ofertele de lucru

en: Show last match
ro: Arată ultimul meci

en: Show last match stats
ro: Arată statisticile ultimului meci

en: Show live game
ro: Arată meciurile în direct

en: Show overall games/goals
ro: Arată jocurile/golurile

en: Show stadium
ro: Arată stadion

en: Show tendency bar
ro: Arată bara cu constanţă

en: Show transferlist (T)
ro: Arată lista de transferuri (T)

en: Show warning if a player contract gets below
ro: Arată o avertizare dacă contractul unui jucător coboară mai jos de

en: Show youth academy
ro: Arată academia de tineret

en: Sk
ro: Abil

en: Skill
ro: Abilitate

en: Skill
ro: Abilitate

en: Skip weeks without user matches
ro: Sari peste săptămânile fără jocuri ale utilizatorului

en: Space
ro: Spaţiu

en: Speed
ro: Viteză

en: Sponsorship
ro: Sponsorizare

en: Sponsorship offers
ro: Oferte de sponsorizări

en: Stadium
ro: Stadion

en: Stadium capacity
ro: Capacitatea stadionului

en: Stadium expenses
ro: Cheltuielile stadionului

en: Stadium management is disabled in this country definition.
ro: Managementul stadionului este dezactivat în definiţia ţărilor.

en: Stadium safety
ro: Siguranţa stadionului

en: Stadium status
ro: Starea stadionului

en: Start
ro: Porniţi

en: Statistics
ro: Statistici

en: Status
ro: usStat

en: Structure
ro: Structura

en: Swap adapts structure
ro: Schimbaţi adaptează structura

en: System
ro: Sistem

en: Tables
ro: Clasament

en: Team
ro: Echipa

en: Team
ro: Echipa

en: Team structure
ro: Structura echipei

en: Team style changed to %s.
ro: Stilul echipei schimbat la %s.

en: The bank doesn't grant you more money.
ro: Banca nu vă mai dă bani.

en: The current game state is unsaved and will be lost. Continue?
ro: Jocul curent nu este salvat şi se va pierde. Continuaţi ?

en: The higher this value, the more commentary you'll see.
ro: Cu cât este valoare mai mare, cu atât vor fi mai multe comentarii.

en: The lower this value the faster the live game commentary will scroll.
ro: Cu cât este valoare mai mică, cu atât vor fi mai puţine comentarii.

en: The owners of %s are deeply impressed by your success with %s and would like to hire you. Here's some information on %s:
ro: Patronii de la %s sunt impresionaţi de succesele cu %s. Ar dori să vă angajeze.Câteva informaţii despre %s:

en: The owners of %s are not satisfied with the recent performance of the team. There are rumours they're looking for a new manager.
ro: Patronii echipei %s sunt dezamăgiţi de modul cum joacă echipa. Sunt zvonuri că ar căuta un antrenor nou.

en: The owners of %s have rejected your offer (%s / %s) for %s. Neither the fee nor the wage you offered were acceptable, they say.
ro: Patronii de la %s au respins oferta dumneavoastră (%s / %s) pentru %s. Nici suma de transfer şi nici salariul nu au fost acceptabile, au zis ei.

en: The owners of %s have rejected your offer (%s / %s) for %s. The team owners weren't satisfied with the fee you offered.
ro: Patronii de la %s au respins oferta dumneavoastră (%s / %s) pentru %s. Au fost nemulţumiţi de suma de transfer.

en: The owners of %s have rejected your offer (%s / %s) for %s. There was a better offer for the player than yours.
ro: Patronii de la %s au respins oferta dumneavoastră (%s / %s) pentru %s. A fost o ofertă mai bună ca a dumneavoastră.

en: The player is already on the list.
ro: Jucătorul este deja pe lista.

en: The player is locked (the team owners are considering an offer currently).
ro: Jucătorul este reţinut (patronii echipei consideră o ofertă curentă).

en: The player is not on the list.
ro: Jucătorul nu este pe listă.

en: The player is too old for the youth academy.
ro: Jucătorul este prea bătrân pentru academia de tineret.

en: The player won't negotiate with you anymore.
ro: Jucătorul nu va mai negocia.

en: The structure value %d is invalid.
ro: Valoarea %d pentru structură este invalidă.

en: The team owners have fired you because of financial mismanagement. Luckily, the owners of %s have heard of your dismissal and offer you a job. Here's some information on %s:
ro: Patronii echipei v-au concediat din cauza problemelor financiare. Din fericiire, patronii echipei %s au auzit de concediere şi ar dori să vă angajaze. Câteva informaţii despre %s:

en: The team owners have fired you because of unsuccessfulness. Luckily, the owners of %s have heard of your dismissal and offer you a job. Here's some information on %s:
ro: Patronii echipei v-au concediat din cauza insucceselor. Din fericiire, patronii echipei %s au auzit de concediere şi ar dori să vă angajaze. Câteva informaţii despre %s:

en: The transfer deadline is over.
ro: Perioada de transferuri s-a sfârşit.

en: There are a few companies interested in sponsoring your team. Please select one:
ro: Sunt câteva companii care doresc să sponsorizeze echipa. Selectaţi una :

en: There are injured or banned players in one of the user teams. Continue?
ro: Sunt jucători accidentaţi şi sancţionaţi în echipă. Continuaţi?

en: There is no room in your youth academy.
ro: Nu mai este loc în academia de tineret.

en: There were too many substitutions. Only 3 per game are allowed. Player list reset.
ro: Sunt prea multe schimbări. Numai 3 pe joc sunt permise. Se resetează lista de jucători.

en: Ticket inc
ro: Profitul din bilete

en: Torn crucial ligament
ro: Ligamente fracturate

en: Transfer deadline is Week %d
ro: Perioada de transferuri se termină în %d săptămâni

en: Transfer offer
ro: Ofertă de transfer

en: Transfers
ro: Transferuri

en: Transfers are disabled in this country definition.
ro: Transferurile sunt dezactivate în definiţia ţărilor.

en: Try to put the startup players onto their favoured positions and sort the substitutes (Ctrl-R or middle click)
ro: Încearcă să pună jucătorii din echipa de start pe poziţia preferată şi să sortează rezervele (Ctrl-R sau click cu butonul mijloc de maus)

en: Uncompressing savegame...
ro: Se decompresează salvarea jocului...

en: User %s didn't consider your offer yet.
ro: Utilizatorul %s încă nu a luat în considerare oferta dumneavoastră.

en: User management
ro: Managementul utilizatorilor

en: Users -- click to remove
ro: Utilizatorii -- click pentru a-i scoate

en: Value
ro: Valoare

en: Value
ro: Valoare

en: Verbosity
ro: Nivelul de comentarii

en: W
ro: V

en: W
ro: V

en: W  %d : %d
ro: V  %d : %d

en: Wage
ro: Salariu

en: Wage
ro: Salariu

en: Wages
ro: Salarii

en: Week
ro: Săptămâ

en: Week %d Round %d
ro: Săptămâna %d Runda %d

en: Welcome to Bygfoot %s
ro: Bine aţi venit în Bygfoot %s

en: Whether 'Save' overwrites the current save file or pops up a 'Save as' window
ro: Dacă 'Salvare' să rescrie fişierul salvat curent sau să apară o fereastră 'Salvează ca'

en: Whether a confirmation popup is shown when you kick out a youth from your academy
ro: Dacă să apară un dialog de confirmare când daţi afară un jucător de la academia de tineret

en: Whether game starts with a maximized main window (doesn't work with all window managers)
ro: Dacă jocul să pornească cu fereastră principală maximizată (nu funcţionează în toate managerele de ferestre)

en: Whether in the weekly fixture view all leagues or only the user league is shown
ro: Dacă în programarea săptămânală a meciurilor să apară numai meciurile din liga utilizatorului

en: Whether swapping two players automatically adapts the team structure to the player positions
ro: Dacă schimbarea a doi jucători adaptează automat structura echipei la poziţiile jucătorilor

en: Whether the live game pauses at half time and extra time
ro: Dacă jocul să se întrerupă la pauză sau în prelungiri

en: Whether the live game pauses when a user player is injured
ro: Dacă jocul să se întrerupă când un jucător este accidentat

en: Whether the live game pauses when a user player is sent off
ro: Dacă jocul să se întrerupă când un jucător este eliminat.

en: Whether the subs (e.g. for injured players) are made by the CPU. This is automatically done if the live game is off.
ro: Dacă schimbările (pentru accedentări de ex) să fie făcute de calculator. Această opţiune este automat selectată dacă jocul în direct nu este folosit.

en: Whether to automatically save the game regularly
ro: Dacă să fie salvat meciul regulat

en: Whether to save the global settings to file (so that they get loaded next time you start a new game)
ro: Dacă setările globale să fie salvate într-un fişier (ca să fie încărcate data viitoare când porniţi un joc nou)

en: Whether to save the user settings to file (so that they get loaded next time this user starts a new game)
ro: Dacă setările utilizatorului să fie salvate într-un fişier (ca să fie încărcate data viitoare când porniţi un joc nou cu acest utilizator)

en: Whether to show a confirmation popup if a user team has an injured or banned player in the startup formation
ro: Dacă să apară un dialog de confirmare dacă echipa utilizatorului are un jucător rănit sau suspendat în echipa de start

en: Whether to show a confirmation popup when you press quit and the game state is not saved
ro: Dacă să apară un dialog de confirmare când ieşiţi şi nu aţi salvat

en: Whether to show job offers when a user is successful
ro: Dacă să apară o ofertă de la altă echipă atunci când câştigaţi

en: Whether to show the player games/goals value in all competitions
ro: Dacă să apară jocurile/golurile jucătorului în toate competiţiile

en: Whether to show warnings and such in the message area in the main window when possible
ro: Dacă să arate avertizări în zona de mesaje din fereastra principală când este posibil

en: YC
ro: CG

en: Yellow cards (limit)
ro: Cartonaşe galbene (limita)

en: Yellows
ro: Cartonaşe

en: You are champion of the %s!
ro: Sunteţi campion al %s!

en: You are free from debt.
ro: Nu mai aveţi datorii.

en: You are making an offer for %s again. Your previous values for fee and wage are preset.
ro: Aţi făcut o ofertă pentru %s. Recomandările precedente pentru valoare şi salariu sunt presetate.

en: You are making an offer for %s. Your scout's recommendations for fee and wage are preset.
ro: Aţi făcut o ofertă pentru %s. Recomandările pentru valoare şi salariu ale căutătorului de talente sunt presetate.

en: You are negotiating with %s about a new contract. Pay attention to what you're doing; if you don't come to terms with him within %d offers, he's going to leave your team after his current contract expires (unless you sell him). You may only abort BEFORE making the first offer.
    Your scout's recommendations are preset:
ro: Negociaţi cu %s un contract nou. Aveţi grijă ce faceţi, dacă nu vă înţelegeţi din %d oferte, el va pleca de la echipa dumneavoastră după ce îi va expira contractul curent (asta dacă nu îl vindeţi înainte). Puteţi anula ÎNAINTE să faceţi prima ofertă.
     Recomandările căutătorului de talente sunt presetate:

en: You are not indebted.
ro: Nu mai aveţi datorii.

en: You can pay back at most %s
ro: Puteţi plăti înapoi cam %s

en: You can take out at most %s.
ro: Puteţi scoate cam %s.

en: You can't have more than %d players in the team.
ro: Echipa dumneavoastră nu poate avea mai mult de %d jucători.

en: You can't move the player, there are too few players in your team.
ro: Nu puteţi muta jucătorul, sunt prea puţini jucători în echipa dumneavoastră.

en: You can't offer a new contract if the old one is still above 2 years.
ro: Nu puteţi face un nou contract dacă cel vechi mai durează minim 2 ani.

en: You can't play Bygfoot without users!
ro: Nu puteţi juca Bygfoot fără utilizatori!

en: You can't replace a banned player.
ro: Nu puteţi înlocui un jucător sancţionat.

en: You didn't have enough money to buy %s from %s.
ro: Nu aveţi destui bani ca să cumpăraţi pe %s de la %s.

en: You didn't have enough money to buy %s or your roster was full.
ro: Nu aveţi destui bani pentru a cumpăra pe %s sau nu mai este loc liber în lot.

en: You don't have enough money to pay back.
ro: Nu aveţi destui bani ca să daţi înapoi.

en: You don't have the money.
ro: Nu aveţi banii.

en: You get promoted to the %s.
ro: Aţi promovat în %s.

en: You get relegated to the %s.
ro: Aţi retrogradat în %s.

en: You have %d weeks to pay back the rest of your loan.
ro: Aveţi %d săpămâni ca să plătiţi restul împrumutului.

en: You have %d weeks to pay back your loan.
ro: Aveţi %d săpămâni ca să plătiţi împrumutul.

en: You have overdrawn your bank account. The team owners give you %d weeks to get above your drawing credit limit.
ro: Aţi depăşit creditul contului dumneavoastră. Patronii echipei vă dau %d săptămâni să ajungeţi peste limita creditului.

en: You have to pay back your loan this week.
ro: Trebuie să plătiţi împrumutul săptămâna aceasta.

en: You haven't made an offer for the player.
ro: Nu aţi facut nici o ofertă pentru jucător.

en: You haven't selected a player.
ro: Nu aţi selectat un jucător.

en: You lose in the %s final against %s.
ro: Aţi pierdut în finala %s împotriva %s.

en: You offered a transfer fee of %s and a wage of %s for %s. The owners and the player are satisfied with your offer. Do you still want to buy the player?
ro: Aţi oferit o sumă de transfer de %s şi un salariu de %s pentru %s. Patronii echipei şi jucătorul sunt mulţumiţi cu oferta dumneavoastră. Mai doriţi să cumpăraţi acest jucător?

en: You start the game with %s in the %s.
ro: Aţi pornit jocul cu %s în %s.

en: You still have some transfer business to manage.
ro: Mai aveţi nişte afaceri legate de transferuri.

en: You want to fire %s. Since his contract expires in %.1f years, he demands a compensation of %s. Do you accept?
ro: Doriţi să concediaţi pe %s. Din moment ce contractul îi expiră în %.1f ani, el cere compensaţii de %s. Acceptaţi?

en: You win the %s final against %s.
ro: Aţi câştigat finala %s împotriva %s.

en: Your bank account has to be above your drawing credit limit next week.
ro: Contului dumneavoastră din bancă îi expiră creditului săptămâna viitoare!!!

en: Your current sponsor is satisfied with your results and would like to renew the contract. Currently they're paying you %d a week.
ro: Sponsorul curent este satisfăcut cu rezultatele dumneavoastră şi ar dori să reînoaiască contractul. Momentan ei vă plătesc %d pe săptămână.

en: Your next opponent
ro: Următorul oponent

en: Your offer for %s has been accepted. If you still want to buy him, go to the transfer list and left click on the player.
ro: Oferta dumneavoastră pentru %s a fost acceptată. Dacă mai doriţi să îl cumpăraţi mergeţi la lista de transferuri şi daţi click dreapta pe jucător.

en: Your offer has been removed.
ro: Oferta dumneavoastră a fost scoasă.

en: Your offer has been updated.
ro: Oferta dumneavoastră a fost updatată.

en: Your offer will be considered next week.
ro: Oferta dumneavoastră va fi analuzată săpămâna viitoare.

en: Your player roster is full or you don't enough money.
ro: Lotul de jucători este plin sau nu aveţi destui bani.

en: Your results
ro: Rezultate

en: Your roster is already full. You can't buy more players.
ro: Lotul de jucători este deja plin. Nu mai puteţi cumpăra jucători noi.

en: Your roster is full. You couldn't buy %s from %s.
ro: Lotul de jucători este plin. Nu aţi putut cumpăra pe %s de la %s.

en: Your stadium
ro: Stadionul tău

en: Your team can't have less than 11 players.
ro: Echipa dumneavoastră nu poate avea mai puţin de 11 jucători.

en: Youth acad. invest.
ro: Invest. în acad. de tineret

en: Youth acad
ro: Academia de tineret

en: Youth coach
ro: Antrenorul tineretului

en: _File
ro: _Fişier

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Options
ro: _Opţiune

en: _Pause
ro: _Pauză

en: _Player
ro: _Jucător

en: _Resume
ro: _Revine

en: _Resume last game
ro: _Reveniţi la ultimul joc

en: _Team
ro: _Echipa

en: _User
ro: _Utilizator
