bygfoot 2.2.0 - en to it translation catalogue (568 entries)

en: 
    Goals/Game %.1f Shot %% %.1f
it: 
    Goals/Game %.1f Tiri %% %.1f

en:  (FK)
it: (Pun)

en:  (NOTE: If you don't, the game is over for you.)
it: Attenzione: se non accetti il gioco e' terminato.

en:  (OG)
it: (AG)

en:  (P)
it: (Rig)

en:  -- First leg
it: -- Primo turno

en:  -- Replay matches
it: -- Rigioca gli incontri

en:  -- Second leg
it: -- Secondo turno

en:  Autosave files
it: Salvataggio automatico

en:  Round
it:  Turno

en:  Season
it:  Stagione

en:  Week
it:  Settimana

en:  e.t.
it: ET

en:  less
it: di meno

en:  months
it:  mesi

en:  more
it: di piu'

en:  p.
it:  Rig.

en:  seats
it: posti a sedere

en: %.1f months / %s
it: %.1f mesi / %s

en: %d : %d e.t.
it: %d : %d dopo i t.s.

en: %d : %d p.
it: %d : %d dopo i rig

en: %s (H)
it: %s (C)

en: %s (expected recovery in %d weeks)
it: %s (recupero in %d settimane)

en: %s Group %d
it: %s Gruppo %d

en: %s accepts your offer.
it: %s accetta la tua offerta.

en: %s couldn't afford to buy %s or his roster was full.
it: %s non puo' permettersi di acquistare %s o la sua rosa e' piena

en: %s fires you because of financial mismanagement.
    You find a new job with %s in the %s.
it: %s ti licenzia a causa di una cattiva gestione finanziaria.
    Trovi un nuovo lavoro con %s nella %s.

en: %s fires you because of unsuccessfulness.
    You find a new job with %s in the %s.
it: %s ti licenzia a causa di scarse prestazioni.
    Trovi un nuovo lavoro con %s nella %s.

en: %s has been added to the transfer list for %d weeks.
it: %s e' stato aggiunto alla lista dei trasferimenti for %d settimane.

en: %s has left your team because his contract expired.
it: %s si e' svincolato dalla tua squadra perche' il suo contratto e' scaduto.

en: %s of %s has rejected your offer (%s / %s). He wasn't satisfied with the wage you offered.
it: %s del %s ha rifiutato la tua offerta (%s / %s). Non e' soddisfatto dell'offerta.

en: %s offer you a job in the %s.
    You accept the challenge and leave %s.
it: %s ti offre un lavoro nel %s.
    Accetti la sfida e vai via dal %s.

en: %s rejects your offer and won't negotiate with you anymore. You should sell him before his contract expires (he'll simply leave your team otherwise).
it: %s rifiuta la tua offerta e non vuole negoziare con te ancora. Dovresti venderlo prima che il suo contratto scada (altrimenti si svincolera' dalla tua squadra).

en: %s rejects your offer. You may still make %d offers.
it: %s rifiuta la tua offerta. Puoi fare ancora %d offerte.

en: %s will shoot penalties and free kicks when he plays.
it: %s calcera' i rigori e le punizioni quando giochera'.

en: %s would like to buy %s. They offer %s for him, which is %s than the player's value. Do you accept?
it: %s vorrebbe comprare %s. L'offerta e' di %s che e' %s piu' del suo valore. Accetti?

en: %s's contract expires in %.1f years.
it: Il contratto di %s scadra' fra %.1f anni.

en: %s's injury was so severe that he can't play football on a professional level anymore. He leaves your team.
it: L'infortunio di %s e' talmente grave da impedirgli di poter giocare ancora in una lega professionale. Va via dalla tua squadra.

en: %s: %d (no limit)
it: %s: %d (senza limite)

en: %s: %d weeks
it: %s: %d settimane

en: - a simple and addictive GTK2 football manager
it: - un semplice ed entusiasmante GTK2 football manager

en: 1 year
it: 1 anno

en: 2 years
it: 2 anni

en: 3 years
it: 3 anni

en: 4 years
it: 4 anni

en: <span background='%s' foreground='%s'>%s (A) </span>
it: <span background='%s' foreground='%s'>%s (F) </span>

en: <span background='%s'>There was a fire
    in the stadium.</span>
it: <span background='%s'>C'era un incendio
    nello stadio.</span>

en: <span background='%s'>There were riots
    in the stadium.</span>
it: <span background='%s'>C'erano delle sommosse
    nello stadio.</span>

en: <span background='%s'>There were technical problems
    in the stadium.</span>
it: <span background='%s'>Si sono verificati problemi tecnici
    nello stadio.</span>

en: <span background='lightgrey' size='large' weight='bold'>Current bets</span>
it: <span background='lightgrey' size='large' weight='bold'>Scommesse attuali</span>

en: <span background='lightgrey' size='large' weight='bold'>Recent bets</span>
it: <span background='lightgrey' size='large' weight='bold'>Scommesse recenti</span>

en: <span foreground='%s' background='%s'>Week %d Round %d</span>
it: <span foreground='%s' background='%s'>Settimana %d Turno %d</span>

en: A new youth registered at your youth academy.
it: Un nuovo giocatore entra a far parte delle giovanili

en: A new youth wanted to registered at your youth academy but there was no room for him.
it: Un nuovo giovane vorrebbe entrare nelle giovanili ma non c'e posto per lui.

en: ADD LAST MATCH
it: AGG ULTIMA PARTITA

en: ALL OUT ATTACK
it: Tutti in attacco

en: ALL OUT DEFEND
it: Tutti in difesa

en: ANTI
it: Anti

en: ATTACK
it: Attacco

en: About
it: Informazioni su

en: Accept
it: Accetta

en: Accept?
it: Accetti?

en: Add last match
it: Aggiungi ultima partita

en: Add last recorded match to the current memorable matches file.
it: Aggiungi l'ultimo incontro agli incontri indimenticabili.

en: Add user
it: Aggiungi utente

en: Age
it: Eta'

en: Age
it: Eta'

en: All Files
it: Tutti i Files

en: All Out Attack
it: Tutti in attacco

en: All Out Defend
it: Tutti in difesa

en: Any
it: Nessuno

en: Apply for the job?
it: Vuoi candidarti per il posto?

en: At least one user didn't take his turn this week. Continue?
it: Almeno un utente non ha ancora giocato questa settimana. Continuo?

en: Attack
it: Offensivo

en: Attendance
    %s
it: Spettatori
    %s

en: Attribute
it: Caratteristiche

en: Automatic substitutions
it: Sostituzioni automatiche

en: Autosave
it: Salvataggio automatico

en: Av. skill:
it: Media Abilita':

en: Av. skills:
it: Media Abilita':

en: Av.Sk.
it: Media qualita'

en: Av.skill
it: Med.abilita'

en: Available teams
it: Squadre disponibili

en: Average
it: Medio

en: Average attendance
it: Media spettatori

en: Average attendance %
it: Media spettatori %

en: Average skill
it: Media abilita'

en: Average skill:
it: Media abilita':

en: Away
it: Fuori

en: BALANCED
it: Bilanciato

en: BAN(%d)
it: SQL(%d)

en: Back to main menu (Esc)
it: Torna al menu' principale (Esc)

en: Back to splash
it: Torna allo splash

en: Bad
it: Scadente

en: Balance
it: Bilancio

en: Balanced
it: Bilanciato

en: Begin a new week (Space)
it: Inizia nuova settimana (Spazio)

en: Best
it: Il migliore

en: Best defensive teams
it: Miglior difesa

en: Best goal scorers
it: Miglior cannoniere

en: Best goalkeepers
it: Miglior portiere

en: Best offensive teams
it: Miglior attacco

en: Betting
it: Scommesse

en: Betting -- Left click on odd to place or remove bet
it: Per scommettere -- Clicca col sinistro sulla quota per piazzare o rimuovere la scommessa

en: Bi-weekly balance
it: Bilancio Bisettimanale

en: Bi-weekly balance
    (Week %d and %d)
it: Bilancio Bisettimanale
    (Settimana %d e %d)

en: Boost ON is disabled in this country definition.
it: L'opzione Boost On e' disabilitata in questa lega.

en: Boost changed to %s (costs %d per minute).
it: Boost impostato su %s (costa %d per minuto).

en: Boost changed to %s.
it: Boost impostato su %s.

en: Boost costs
it: Costi Boost

en: Broken ankle
it: Caviglia rotta

en: Broken arm
it: Braccio rotto

en: Broken leg
it: Gamba rotta

en: Broken rib
it: Costola rotta

en: Broken shoulder
it: Spalla rotta

en: Browse players
it: Visualizza giocatori

en: Browse teams
it: Vedi le squadre

en: Bygfoot Memorable Matches
it: Partite indimenticabili di Bygfoot

en: Bygfoot debug window. If you got here by accident, CLOSE IMMEDIATELY (otherwise your CPU will be destroyed by overheating).
it: Finestra di debug per Bygfoot. Se sei arrivato qui per sbaglio, CHIUDI IMMEDIATAMENTE (altrimenti la tua CPU sara distrutta per surriscaldamento).

en: Bygfoot is a very intuitive and simple game, so there isn't a full-grown documentation. However, if you have trouble, there are a few places to go.
it: Bygfoot e' un gioco semplice e intuitivo, non ha una documentazione completa.In ogni caso se hai bisogno, puoi andare qui.

en: CPos
it: PosA

en: CPos
it: Pos Attuale

en: CSk
it: AbA

en: CSkill
it: Abilita'Attuale

en: Capacity (seats)
it: Capacita' (posti a sedere)

en: Cards
it: Cartellini

en: Career values
it: Valori Carriera

en: Change commentary verbosity. The higher this value the more events you can see.
it: Cambia dettagli commenti. Piu' alto sara' il valore, piu' frasi che spiegheranno l'evento leggerai

en: Change live game speed. The higher the value the faster the live game.
it: Cambia velocita' partita. Piu' alto sara' il valore, piu'  veloce sara' la partita

en: Choose country
it: Scegli nazione

en: Choose file
it: Scegli file

en: Choose game language (might not work in Windows versions)
it: Scegli linguaggio (potrebbe non funzionare nella versione Windows)

en: Choose league to start in
it: Scegli la lega dove iniziare

en: Choose team
it: Scegli squadra

en: Choose username
it: Scegli nome utente

en: Click on OK to apply for the job. Click on CANCEL to close the window.
it: Clicca OK per candidarsi al lavoro. Clicca ANNULLA per chiudere la finestra.

en: Click on a user to remove him from the game.
it: Clicca su un utente per rimuoverlo dal gioco.

en: Click on a user to remove him.
it: Clicca su un utente per rimuoverlo.

en: Commentary
it: Commento

en: Commentary file name (may be in a support dir)
it: Nome file Commento (potrebbe essere nella directory support)

en: Compensations
it: Compensi

en: Competition
it: Competizione

en: Confirm quit when not saved
it: Conferma uscita quando non e' salvato

en: Confirm removing youths
it: Confermi la rimozione dei giovani

en: Confirm when unfit
it: Conferma quando non pronti

en: Constants file
it: Costanti file

en: Contract
it: Contratto

en: Contract
it: Contratto

en: Contract / Money
it: Contratto / Soldi

en: Contract length
    (Months)
it: Lunghezza contratto
    (Mesi)

en: Contract offer
it: Offerta di contratto

en: Contracts are disabled in this country definition.
it: I contratti sono disabilitati in questa lega.

en: Contributors
it: Collaboratori

en: Costs
it: Costi

en: Couldn't find pixmap file: %s
it: Impossibile trovare file pixmap: %s

en: Country
it: Nazione

en: Cup champions
it: Coppa campioni

en: Current capacity
it: Capacita' attuale

en: Current file
it: File attuale

en: Current league
it: Lega attuale

en: Current position
it: Posizione attuale

en: Current safety
it: Sicurezza attuale

en: Current skill
it: Abilita' attuale

en: DEFEND
it: Difensivo

en: Debt (repay in %d weeks)
it: Debito (estingui in %d settimane)

en: Decide later
it: Decidi dopo

en: Default wager
it: Importo predefinito

en: Defend
it: Difensivo

en: Defenders
it: Difensori

en: Did you know?
it: Sapevi che...

en: Didn't find file 'bygfoot_help'.
it: Impossibile trovare file 'bygfoot_help'.

en: Do you really want to kick the poor boy out of your academy?
it: Vuoi veramente buttare fuori il ragazzo dalla squadra giovanile?

en: Don't load definitions
it: Non caricare definizioni

en: Done.
it: Fatto.

en: Draw
it: X

en: Drawing credit
it: Credito massimo

en: Dw
it: N

en: Dw
it: Pa

en: Dw %d : %d
it: Pa %d : %d

en: ETal
it: Potenziale

en: Enter a structure. The digits must sum up to 10.
it: Inserisci un modulo. La somma deve essere 10

en: Enter custom structure
it: Scegli il modulo:

en: Estimated talent
it: Potenziale stimato

en: Etal
it: Potenziale

en: Event
it: Evento

en: Expected duration
it: Durata prevista

en: Expenses
it: Uscite

en: F
it: A

en: F_igures
it: C_lassifiche

en: Fee
it: Compenso

en: File containing settings which determine a lot of aspects of the game behaviour. DON'T CHANGE THIS UNLESS YOU REALLY KNOW WHAT YOU ARE DOING.
it: File contente le impostazioni che determinano molti aspetti del comportamento del gioco. NON MODIFICARLI SE NON SAI COSA STAI FACENDO.

en: Fin_Stad
it: Bilancio & Stadio

en: Final
it: Finale

en: Finances are disabled in this country definition.
it: Il bilancio e' disabilitato in questa lega.

en: Fire
it: Licenzia

en: First value: average current skill of the first 11 players. Second value: average skill of all players.
it: Primo valore: media attuale delle abilita' dei primi 11 giocatori. Secondo valore: media abilita' di tutti i giocatori.

en: Fitness
it: Forma

en: Fitness
it: Forma

en: Fixtures (competitions)
it: Calendario delle competizioni

en: Fixtures (week)
it: Calendario della settimana

en: Forwards
it: Attaccanti

en: Fouls
it: Falli

en: Fractured ankle
it: Caviglia fratturata

en: G
it: P

en: GA
it: GS

en: Ga
it: Par

en: Games
it: Partite

en: Games
it: Partite

en: Global
it: Globali

en: Go back to the splash screen
it: Torna indietro alla splash screen

en: Goalie
it: Portiere

en: Goalies
it: Portieri

en: Good
it: Buono

en: Groin injury
it: Infortunio all'inguine

en: Have a look at the transfer list, there's an offer for %s.
it: Controlla la lista trasferimenti, c'e' un offerta per %s.

en: Health
it: Salute

en: Help
it: Aiuto

en: How many commentaries to generate per event
it: Quanti commenti genera per evento

en: How many digits after the comma there are for skill etc.
it: Quante cifre dopo la virgola ci sono per le abilita' etc.

en: How many files the autosave uses
it: Quanti files di autosave utilizzare

en: How much you wager by default
it: Quanto scommetti di default

en: How often the game is saved automatically
it: Ogni quanto il gioco e' salvato automaticamente

en: How often the player list gets refreshed during a live game (in live game minutes)
it: Ogni quanto la lista giocatori viene aggiornata durante una partita  live (minuti virtuali riferiti alla partita)

en: INJ(%d)
it: INF (%d)

en: If checked, weeks without user teams playing are calculated automatically (without the user having to press 'New week')
it: Se spuntata, le settimane che trascorrono senza una squadra gestita da un umano sono calcolate automaticamente (altrimenti devi premere 'Nuova settimana')

en: If you don't like any of the sponsors, you can go a few weeks without sponsor and wait for new offers.
it: Se non ti piace nessuno sponsor, puoi iniziare senza uno sponsor  per alcune settimane e aspettare nuove offerte.

en: Import file
it: Importa file

en: Import the matches from a memorable matches file
it: Importa le partite da un file che conserva i matches indimenticabili

en: Improvement in progress.
    %d seats and %d%% safety still to be done.
    Expected finish: %d weeks.
it: Miglioramenti in corso.
    %d posti a sedere e %d%% sicurezza saranno realizzati.
    Fine lavori prevista: %d settimane.

en: Income
it: Entrate

en: Increase
it: Aumento

en: Injuries
it: Infortuni

en: Job offer
it: Offerta di lavoro

en: Job offers
it: Offerte di lavoro

en: Job offers set to %s.
it: Le offerte di lavoro sono impostate a %s.

en: Journey costs
it: Costi di viaggio

en: Kick out of academy
it: Butta fuori dalle giovanili

en: L
it: P

en: L
it: P

en: L  %d : %d
it: Persa %d : %d

en: L_oad last save
it: Carica l'ultimo salvataggio

en: Language
it: Linguaggio

en: Language to use (a code like 'de')
it: Linguaggio da utilizzare (un codice tipo 'de')

en: Last %d
it: Ultimo %d

en: Last save file not found.
it: Ultimo salvataggio non presente.

en: Latest results
it: Ultimi risultati

en: League stats
it: Statistiche del campionato

en: Left click to make an offer. Right click to remove offer.
it: Click sinistro per fare un'offerta, click destro per ritirarla.

en: Left click to move players to and from the youth academy; right click for context menu.
it: Click sinistro per spostare i giocatori dentro o fuori dalla primavera. Click destro per il menu contestuale.

en: Left-click: get loan; Right-click: pay back; Middle click: stadium window.
it: Click sinistro richiede un finanziamento; click destro: restituisce il finanziamento; click medio: vai allo stadio

en: List 1
it: Lista 1

en: List 2
it: Lista 2

en: Live game set to %s.
it: Live game e' impostata a %s.

en: Live game speed factor
it: Velocita' partita live

en: Live game verbosity
it: Dettagli partita live

en: Load game (Ctrl - O)
it: Carica gioco (Ctrl - 0)

en: Load last savegame
it: Carica ultimo salvataggio

en: Load only the player names in the definition files
it: Carica solo i nomi dei giocatori nel file di definizione

en: Load team definitions
it: Carica definizioni per le squadre

en: Load teams from definition files (note that the official Bygfoot package doesn't contain team definition files, you have to get them from the homepage or via the bygfoot-update script)
it: Carica squadre dal file di definizione (N.B. il pacchetto ufficiale Bygfoot non contiene i file per le definizione delle squadre, puoi averlo attraverso la homepage o attraverso lo script bygfoot-update)

en: Loading cup: %s
it: Caricando la coppa: %s

en: Loading job exchange...
it: Caricando lista lavori...

en: Loading league: %s
it: Caricando league: %s

en: Loading leagues and cups...
it: Caricando campionati e coppe...

en: Loading miscellaneous...
it: Caricando impostazioni varie

en: Loading options...
it: Caricando opzioni...

en: Loading season stats...
it: Caricando statistiche stagione...

en: Loading transfer list...
it: Caricando lista trasferimenti...

en: Loading users...
it: Caricando utenti...

en: Loan
it: Prestito

en: M
it: C

en: Make offer
it: Fai offerta

en: Manage matches
it: Gestisci incontri

en: Manage users
it: Gestisci utenti

en: Maximize main window
it: Massimizza finestra principale

en: Memorable match added.
it: Partita indimenticabile aggiunta.

en: Memorable matches
it: Partite indimenticabili

en: Midfield
it: Centrocampista

en: Midfielders
it: Centrocampisti

en: Money
it: Soldi

en: Money
it: Soldi

en: Money (approx.)
it: Soldi (approx.)

en: Money / week
it: Soldi / settimana

en: Move to team
it: Vai alla squadra

en: Move to youth academy
it: Sposta nella squadra giovanile

en: My league results
it: Risultati campionato

en: Name
it: Nome

en: Name
it: Nome

en: Neutral ground
it: Campo neutro

en: New contract
    offers
it: Nuovo contratto
    offerte

en: Next (W)
it: Successiva (W)

en: Next league/cup (2)
it: Prossimo lega/coppa (2)

en: Next user
it: Prossimo utente

en: Next week you'll fire him and hire a new one.
it: La prossima settimana sara' licenziato e ne verra' assunto uno nuovo.

en: No improvements currently in progress.
it: Attualmente non ci sono miglioramenti in corso

en: No match stored.
it: Nessuna partita salvata.

en: Numbers...
it: Numeri...

en: Off
it: Spento

en: Offer new contract
it: Offri un nuovo contratto

en: On
it: Acceso

en: Only names
it: Solo nomi

en: Opponent
it: Avversari

en: Opponent player list
it: Lista giocatori avversari

en: Options
it: Opzioni

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Overwrite set to %s.
it: Sovrascrittura impostata a %s

en: PL
it: PG

en: PTS
it: PNT

en: Pause when break
it: Pausa nell'intervallo

en: Pause when injury
it: Pausa se c'e un infortunio

en: Pause when red card
it: Pausa se c'e un cartellino rosso

en: Payback
it: Estingui

en: Penalties
it: Rigori

en: Penalty/free kick shooter deselected.
it: Tiratore Rigori/Punizioni deselezionato

en: Physio
it: Fisioterapista

en: Player accepts new offers
it: Il giocatore accetta nuove offerte

en: Player attributes shown
it: Imposta visione caratteristiche giocatori

en: Player doesn't negotiate anymore
it: Il giocatore non vuole piu' negoziare

en: Player list
it: Lista giocatore

en: Player list 1
it: Lista giocatori 1

en: Player list 2
it: Lista giocatori 2

en: Player list refresh rate
it: Frequenza di aggiornamento lista giocatore

en: Playing style
it: Stile di gioco

en: Position
it: Posizione

en: Possession
it: Possesso

en: Prefer messages
it: Messaggi preferiti

en: Preferences
it: Preferenze

en: Previous
it: Precedente

en: Previous (Q)
it: Precedente (Q)

en: Previous league/cup (1)
it: Precedente Campionato/Coppa (1)

en: Previous user
it: Utente precedente

en: Prize money
it: Premio in denaro

en: Pulled muscle
it: Strappo muscolare

en: Put on transfer list
it: Metti sul mercato

en: Quarter-final
it: Quarti di finale

en: Quit (Ctrl - Q)
it: Esci (ctrl + Q)

en: Randomise teams in cups
it: Randomizza squadre nelle coppe

en: Randomise the order of teams in cups. This only makes sense in supernational definitions like the World Cup where the order of teams is fixed.
it: Randomizza l'ordine delle squadre nelle coppe. Questo ha senso solo nelle definizioni internazionali tipo la World Cup dove l'ordine delle squadre e' fissato.

en: Rank
it: Posizione

en: Rank
it: Posizione

en: Ready
it: Pronto

en: Rearrange team
it: Riorganizza squadra

en: Recreation
it: Passatempi

en: Recruiting preference
it: Preferenza assunzione

en: Reds
it: Rossi

en: Reject for now
it: Respingi per adesso

en: Reload
it: Ricarica

en: Reload and close
it: Ricarica e chiudi

en: Reload matches from file
it: Ricarica partite dal file

en: Reload matches from file and close
it: Ricarica partite dal file e chiudi

en: Reload the constants file
it: Ricarica i file costanti

en: Remove from transfer list
it: Togli dal mercato

en: Remove user %s from the game?
it: Vuoi rimuovere l'utente %s dal gioco?

en: Replay, delete or add memorable matches.
it: Rivedi, aggiungi o cancella le partite indimenticabili.

en: Reset player list
it: Ripristina lista giocatori

en: Reset player list to the formation at the beginning of the live game pause (right click on player list)
it: Ripristina la lista dei giocatori a prima dell'inizio della pausa(click destro sulla lista giocatori)

en: Result
it: Risultato

en: Results
it: Risultati

en: Right click and left click to change boost state
it: Click destro e sinistro per cambiare lo stato del Boost

en: Right click and left click to change your playing style
it: Click destro e sinistro per cambiare lo stile di gioco

en: Right click to apply for job at once, left click to see team info.
it: Click destro per candidarsi per il posto, click sinistro per vedere le informazioni sulla squadra.

en: Right-click to set to 0
it: Click destro per impostare a 0

en: Round robin
it: Girone

en: Safety (%)
it: Sicurezza (%)

en: Safety improvement too high, reset to highest possible value.
it: Miglioramenti per la sicurezza troppo elevati, scegli il massimo possibile valore.

en: Save %
it: Parate %

en: Save and close
it: Salva e chiudi

en: Save changes to file and close
it: Salva cambiamenti apportati e chiudi

en: Save game (Ctrl - S)
it: Salva gioco (ctrl + s)

en: Save global settings to file
it: Salva impostazioni generali

en: Save overwrites
it: Salva sovrascritture

en: Save user settings to file
it: Salva impostazioni utente

en: Save window geometry
it: Salva l'aspetto della finestra

en: Save window size, position and vertical divider
it: Salva la dimensione e l'aspetto della finestra

en: Saving leagues and cups...
it: Sto salvando i campionati e le coppe...

en: Saving options...
it: Sto salvando le opzioni...

en: Saving season stats...
it: Sto salvando le statistiche della stagione...

en: Saving transfer list...
it: Sto salvando la lista trasferimenti...

en: Saving users...
it: Sto salvando gli utenti...

en: Scout
it: Osservatore

en: Sea
it: Stag

en: Season %d
it: Stagione %d

en: Season history
it: Cronologia della stagione

en: Season results
it: Risultati della stagione

en: Select font
it: Seleziona font

en: Semi-final
it: Semifinale

en: Set investment
it: Configura investimenti

en: Set the percentage of your income you want to devote to your youth academy.
it: Scegli la percentuale di entrate da destinare alla squadra primavera

en: Set to 0 to switch off warning
it: Imposta a 0 per non visualizzare gli avvertimenti

en: Sh
it: Tiri

en: Shoots penalties
it: Seleziona per calciare i rigori

en: Shot %
it: Tiro %

en: Shots
it: Tiri

en: Shots
it: Tiri

en: Show all leagues in the fixture view
it: Mostra tutti i campionati nella modalita' visione calendari

en: Show coming matches
it: Mostra i prossimi incontri

en: Show finances
it: Mostra bilancio

en: Show info
it: Visualizza informazioni

en: Show job exchange
it: Visualizza lista squadre senza manager

en: Show job offers
it: Visualizza offerte di lavoro

en: Show last match
it: Mostra l'ultima partita

en: Show last match stats
it: Mostra le statistiche dell'ultima partita

en: Show matches from all leagues
it: Mostra partite di tutti i campionati

en: Show matches from cups
it: Mostra partite di coppa

en: Show only my recent bets
it: Mostra solo le mie recenti scommesse

en: Show overall games/goals
it: Visione globale games/goals

en: Show progressbar pictures
it: Mostra barra di caricamento

en: Show stadium
it: Mostra stadio

en: Show the betting window
it: Mostra la finestra scommesse

en: Show the list of available manager jobs
it: Visualizza la lista disponibilita' lavori

en: Show transferlist (T)
it: Mostra calciomercato (T)

en: Show warning if a player contract gets below
it: Mostra avviso se il contratto di un giocatore sta scadendo

en: Show youth academy
it: Mostra giovanili

en: Sk
it: Ab

en: Skill
it: Abilita'

en: Skill
it: Abilita'

en: Skip weeks without user matches
it: Salta settimane senza partite dell'utente

en: Space
it: Spazio

en: Specify additional support directory (takes priority over default ones)
it: Specifica directory alternativa (ha la priorità su quella di default)

en: Speed
it: Velocita'

en: Sponsorship offers
it: Offerte di sponsorizzazione

en: Stadium
it: Stadio

en: Stadium capacity
it: Capienza stadio

en: Stadium expenses
it: Spese stadio

en: Stadium management is disabled in this country definition.
it: La gestione dello stadio e' disabilitata in questa lega.

en: Stadium safety
it: Sicurezza stadio

en: Stadium status
it: Stato stadio

en: Statistics
it: Statistiche

en: Streak
it: Serie

en: Structure
it: Modulo

en: Tables
it: Classifiche

en: Talent %
it: Potenziale %

en: Team
it: Squadra

en: Team
it: Squadra

en: Team structure
it: Modulo squadra

en: Team style changed to %s.
it: Lo stile di gioco della squadra e' stato cambiato in %s.

en: Team1
it: Squadra 1

en: Team2
it: Squadra 2

en: Test an XML commentary file
it: Testa un file XML di commento

en: The bank doesn't grant you more money.
it: La Banca non ti concede ulteriori prestiti

en: The current game state is unsaved and will be lost. Continue?
it: Il gioco non e' stato salvato e sara' perso. Continuo?

en: The higher this value, the more commentary you'll see.
it: Piu' alto sara' questo valore, piu' il commento sara' dettagliato.

en: The job exchange update interval is %d weeks.
it: L'intervallo di aggiornamento per la lista dei lavori e' %d settimane.

en: The lower this value the faster the live game commentary will scroll.
it: Piu' basso sara' questo valore, piu' velocemente il commento della partita live scorrera'.

en: The owners of %s accept your application.
it: La societa' del %s accettano la tua candidatura.

en: The owners of %s are deeply impressed by your success with %s and would like to hire you. Here's some information on %s:
it: La societa' %s e' rimasta positivamente impressionata dai tuoi successi  conseguiti con %s e vorrebbe assumerti. Ecco alcune informazioni su %s:

en: The owners of %s are not satisfied with the recent performance of the team. There are rumours they're looking for a new manager.
it: La societa' del %s non e' soddisfatta dalla recenti prestazioni della squadra. Le speculazioni sono sempre piu' forti e sta prendendo sempre piu' piede l'ipotesi di un cambio di panchina.

en: The owners of %s have rejected your offer (%s / %s) for %s. Neither the fee nor the wage you offered were acceptable, they say.
it: La societa' del %s rifiuta la tua offerta (%s / %s) per %s. Ne' la somma offerto ne' lo stipendio sono accettabili.Migliora l'offerta.

en: The owners of %s have rejected your offer (%s / %s) for %s. The team owners weren't satisfied with the fee you offered.
it: La societa' del %s rifiuta la tua offerta (%s / %s) per %s. La somma offerta non soddisfa i proprietari della squadra.

en: The owners of %s have rejected your offer (%s / %s) for %s. There was a better offer for the player than yours.
it: La societa' del %s rifiuta la tua offerta (%s / %s) per %s. C'e' un' offerta migliora della tua per questo giocatore.

en: The owners of %s politely reject your application. You're not successful enough in their eyes.
it: La societa' del %s educatamente rifiuta la tua candidatura. Ai loro occhi non sei in grado di ricoprire questo ruolo.

en: The player is already on the list.
it: Il giocatore e' gia' in lista.

en: The player is locked (the team owners are considering an offer currently).
it: Il giocatore e' bloccato (la societa' sta valutando un'offerta)

en: The player is not on the list.
it: Il giocatore non e' nella lista.

en: The player is on a cold streak
it: Il giocatore e' in serie negativa

en: The player is on a hot streak
it: Il giocatore e' in serie positiva

en: The player is too old for the youth academy.
it: Questo giocatore e' troppo vecchio per la squadra giovanile.

en: The player won't negotiate with you anymore.
it: Il giocatore non vuole piu' negoziare.

en: The structure value %d is invalid.
it: Il modulo inserito %d non e' valido.

en: The team owners are very satisfied with your financial management. Since the team's been earning a lot of money lately, they decide to donate half of it to charity.
it: La societa' e' molto soddisfatta della tua gestione finanziaria. Dal momento che la squadra sta guadagnando molti soldi ultimamente, i soci decidono di donare meta' dei soldi in cassa in beneficienza.

en: The team owners have fired you because of financial mismanagement. Luckily, the owners of %s have heard of your dismissal and offer you a job. Here's some information on %s:
it: La societa' ti ha licenziato perche' ci sono stati errori nella gestione finanziaria. Fortunatamente, la societa' %s e' convinta che non sia colpa tua e ti offre un contratto. Ecco alcune informazioni su %s:

en: The team owners have fired you because of unsuccessfulness. Luckily, the owners of %s have heard of your dismissal and offer you a job. Here's some information on %s:
it: La societa' ti  ha licenziato per gli insuccessi sul campo.Fortunatamente la societa' %s e' convinta che non sia colpa tua e ti offre un contratto.Ecco alcune informazioni su %s:

en: The transfer deadline is over.
it: Il calciomercato e' chiuso.

en: There are a few companies interested in sponsoring your team. Please select one:
it: Ci sono diverse compagnie interessate a sponsorizzare la tua squadra. Scegli quella che piu' ti piace:

en: There are injured or banned players in one of the user teams. Continue?
it: Ci sono dei giocatori infortunati o squalificati nella squadra. Continuo?

en: There are no leagues in this country definition (only cups).
it: Non ci sono campionati per questa nazione (solo coppe).

en: There are no leagues or cups with tables in this country definition.
it: Non ci sono campionati o coppe con classifiche per questa nazione.

en: There are no season history elements stored yet.
it: Non ci sono statistiche stagionali disponibili.

en: There are some offers for the player which you rejected or will see next week.
it: Ci sono delle offerte per il giocatore che hai rifiutato o le vedrai la prossima settimana

en: There is no room in your youth academy.
it: Non c'e' spazio nella squadra giovanile.

en: There were too many substitutions. Only 3 per game are allowed. Player list reset.
it: Troppe sostituzioni. Solo 3 per partita sono consentite. Lista calciatori resettata.

en: Ticket income
it: Incassi partite

en: Torn crucial ligament
it: Rottura legamento crociato

en: Training
it: Allenamento

en: Training camp
it: Ritiro

en: Training camp is disabled in this country definition.
it: Il ritiro e' disabilitato in questa lega.

en: Transfer deadline is Week %d
it: Il calciomerato finisce la settimana %d

en: Transfer offer
it: Offerta di trasferimento

en: Transfers
it: Trasferimenti

en: Transfers are disabled in this country definition.
it: Il calciomercato e' disabilitato in questa lega

en: Try to put the startup players onto their favoured positions and sort the substitutes (Ctrl-R or middle click)
it: Prova a mettere i giocatori nelle loro posizioni preferite.Ctrl]r o click con il tasto in mezzo.

en: User %s didn't consider your offer yet.
it: L'utente %s non ha ancora valutato la tua offerta

en: User management
it: Gestione utenti

en: Users -- click to remove
it: Utenti -- click per rimuovere

en: Value
it: Valore

en: Value
it: Valore

en: Verbosity
it: Verbosita'

en: W
it: V

en: W
it: V

en: W  %d : %d
it: Vittoria %d : %d

en: Wage
it: Stipendio

en: Wage
it: Stipendio

en: Wager
it: Importo scommesso

en: Wager/
    Win/Loss
it: Importo scommesso/
    Vinti/Persi

en: Wages
it: Stipendi

en: Week
it: Settimana

en: Week %d Round %d
it: Settimana %d Turno %d

en: Whether a confirmation popup is shown when you kick out a youth from your academy
it: Mostra popup quando butti fuori un allievo dalle giovanili

en: Win1
it: 1

en: Win2
it: 2

en: YC
it: CG

en: Yellow cards (limit)
it: Limite cartellini gialli

en: Yellows
it: Gialli

en: You are champion of the %s!
it: Tu sei il campione della %s!

en: You are free from debt.
it: Non hai piu' debiti

en: You are making an offer for %s again. Your previous values for fee and wage are preset.
it: Stai facendo un per %s di nuovo. La precedente offerta per il cartellino e lo stipendio sara' sostituita con questa.

en: You are making an offer for %s. Your scout's recommendations for fee and wage are preset.
it: Stai facendo un'offerta per %s. I suggerimenti del tuo direttore sportivo sul prezzo del cartellino e dello stipendio sono stati preimpostati.

en: You are negotiating with %s about a new contract. Pay attention to what you're doing; if you don't come to terms with him within %d offers, he's going to leave your team after his current contract expires (unless you sell him). You may only abort BEFORE making the first offer.
    Your scout's recommendations are preset:
it: Stai discudendo il rinnovo del contratto con %s. Fai attenzione a cio' che fai; se non raggiungi un accordo entro %d, lascera'la squadra alla scadenza del contratto (a meno che tu non lo venda prima).Puoi solamente uscire prima di fare la prima offerta. 
    I suggerimenti del tuo direttore sportivo sono stati preimpostati:

en: You are not indebted.
it: Non sei indebitato

en: You bet on outcome %d with an odd of %.2f. How much do you wager?
it: Scommetti sul risultato %d che ha una quota di %.2f. Quanto vuoi scommettere?

en: You can pay back at most %s
it: Puoi estinguere al massimo %s

en: You can take out at most %s.
it: Puoi chiedere al massimo %s'

en: You can't apply for a job from abroad if there's more than one user.
it: Non puoi accettare un ingaggio all'estero se c'e' piu' di un giocatore.

en: You can't have more than %d players in the team.
it: Non puoi avere piu' di %d giocatori in squadra.

en: You can't move the player, there are too few players in your team.
it: Non puoi spostare il giocatore. Ci sono pochi giocatori disponibili in squadra.

en: You can't offer a new contract if the old one is still above 2 years.
it: Non puoi proporre un nuovo contratto se l'attuale scade tra piu' di due anni

en: You can't replace a banned player.
it: Non puoi sostituire un giocatore squalificato.

en: You didn't have enough money to buy %s from %s.
it: Non hai soldi per comprare %s dal %s.

en: You didn't have enough money to buy %s or your roster was full.
it: Non hai soldi per comprare %s o la tua rosa e' completa.

en: You don't have enough money to pay back.
it: Non hai soldi per estinguere il debito

en: You don't have the money.
it: Non hai soldi.

en: You finish the season in the %s on rank %s.
it: Hai terminato la stagione al %s posto nel campionato di %s.

en: You get promoted to the %s.
it: Se stato promosso in %s.

en: You get relegated to the %s.
it: Sei retrocesso in %s.

en: You have %d weeks to pay back the rest of your loan.
it: Hai %d settimane per rimborsare il resto del prestito.

en: You have %d weeks to pay back your loan.
it: Hai %d settimane per rimborsare il prestito.

en: You have overdrawn your bank account once again. Bear in mind that after the fourth time you get fired.
    The team owners give you %d weeks to get above your drawing credit limit.
it: Hai superato il limite di fido ancora una volta. Cerca di capire che dopo la quarta volta sarai licenziato.
    La societa' ti concede %d settimane per riportare nel limite consentito dalla banca il fido.

en: You have overdrawn your bank account. The team owners give you %d weeks to get above your drawing credit limit.
it: Hai superato il limite di fido. La societa' ti da' %d settimane per rientrare nel limite.

en: You have to pay back your loan this week.
it: Devi rimborsare il prestito questa settimana.

en: You haven't made an offer for the player.
it: Non hai fatto offerte per il giocatore.

en: You haven't selected a player.
it: Nessun giocatore selezionato.

en: You lose in the %s final against %s.
it: Hai perso nella finale di %s contro %s.

en: You offered a transfer fee of %s and a wage of %s for %s. The owners and the player are satisfied with your offer. Do you still want to buy the player?
it: Hai offerto %s per il cartellino e uno stipendio di %s per %s. La societa' e il giocatore sono soddisfatti dell'offerta. Vuoi comprare il giocatore?

en: You reach the %s (round %s) of the %s.
it: Hai raggiunto il %s (%s turno) della %s.

en: You start the game with %s in the %s.
it: Cominci il gioco con %s nella %s.

en: You still have some transfer business to manage.
it: Hai ancora alcuni trasferimenti da gestire.

en: You want to fire %s. Since his contract expires in %.1f years, he demands a compensation of %s. Do you accept?
it: Vuoi licenziare %s. Siccome il suo contratto scade tra %-1f un anno, chiede un compenso di %s. Accetti?

en: You win the %s final against %s.
it: Hai vinto la finale di %s contro %s.

en: Your bank account has to be above your drawing credit limit next week.
it: La tua banca aumentera' il tuo fido la settimana prossima.

en: Your current sponsor is satisfied with your results and would like to renew the contract. Currently they're paying you %d a week.
it: Il tuo attuale sponsor e' contento dei tuoi risultati e vorrebbe rinnovare l'accordo. Attualmente loro stanno pagando %d per settimana.

en: Your next opponent
it: Prossimi avversari

en: Your offer for %s has been accepted. If you still want to buy him, go to the transfer list and left click on the player.
it: La tua offerta per %s e' stata accettata. Se ancora vuoi comprarlo, vai alla lista trasferimenti e clicca col sinistro sul giocatore.

en: Your offer has been removed.
it: La tua offerta e' stata rimossa.

en: Your offer has been updated.
it: La tua offerta e' stata aggiornata.

en: Your offer will be considered next week.
it: La tua offerta verra' valutata la prossima settimana.

en: Your player roster is full or you don't enough money.
it: La tua rosa giocatori e' completa oppure non hai soldi.

en: Your results
it: I tuoi risultati

en: Your roster is already full. You can't buy more players.
it: La rosa e' completa. Non puoi piu' acquistare giocatori.

en: Your roster is full. You couldn't buy %s from %s.
it: La rosa e' completa. Non puoi piu' acquistare %s dal %s.

en: Your stadium
it: Il tuo stadio

en: Your team
it: La tua squadra

en: Your team can't have less than 11 players.
it: La squadra non puo' avere meno di 11 giocatori

en: Youth %s thought he's old enough for a real contract and left your youth academy.
it: Il giovanile %s pensa che e' abbastanza maturo per avere un contratto vero e decide di lasciare le giovanili.

en: Youth %s will be too old for the youth academy soon. Move him to your team or kick him out of the academy. Otherwise he'll probably look for another team to play in.
it: L'allievo %s sara' presto troppo vecchio per le giovanili. Spostalo in prima squadra o buttalo fuori dalle giovanili. Altrimenti lui cerchera' un' altra squadra in cui giocare.

en: Youth acad. invest.
it: Investimento sui giovani

en: Youth academy
it: Squadra Giovanili

en: Youth academy is disabled in this country definition.
it: Le giovanili sono disabilitate in questa lega.

en: Youth coach
it: Allenatore delle giovanili

en: _File
it: File

en: _Help
it: Aiuto

en: _Load game
it: Carica gioco

en: _Options
it: Opzioni

en: _Pause
it: Pausa

en: _Player
it: Giocatore

en: _Resume
it: Riprendi

en: _Resume game
it: Riprendi gioco

en: _Team
it: Squadra

en: _User
it: Utente
